Нова закрила за занаятчийски и промишлени продукти в ЕС

На 27 октомври 2023 г. беше публикуван нов регламент на ЕС относно закрилата на географски указания за занаятчийски и промишлени продукти ("CIGIR"), който влезе в сила на 16 ноември. Производителите и заводите на тези продукти ще могат да подават заявления за защита на географското указание от 1 декември 2025 г.

Регламентът, който се разработва от ноември 2020 г., ще допълни регламента за селскостопанските продукти, храните и напитките и ще даде тласък на занаятчиите, предприятията и потребителите в ЕС.

Регламентът ще бъде безценен за широк кръг производители на продукти, които имат качества, свързани с определена област, като бижута, стъкло, обувки, текстил, порцелан, музикални инструменти и мебели.

Изчислено е, че 300-800 наименования, които понастоящем са защитени от техните национални системи за специфична защита на географските указания или са установени чрез употреба, биха могли да отговарят на условията за защита, като например Charentaise de Charente-Périgord и Paška čipka (дантела).

Досега в държавите-членки на ЕС съществуваха различни закони и разпоредби, свързани с конкретни занаятчийски и промишлени продукти, но защитата не беше хармонизирана. Производителите, които желаеха да защитят географско указание за занаятчийски или промишлен продукт в целия ЕС, трябваше да спазват тези различни правила, а в някои държави-членки трябваше да разчитат на други мерки, като например защита на търговска марка или закони за нелоялна конкуренция.

Понастоящем в различни държави-членки на ЕС съществуват някакви национални схеми за занаятчийски и промишлени географски означения, които обаче се различават по отношение на нивото на защита, администрацията и таксите. Например през 2014 г. Франция прие закон, с който се въвежда процедура за акредитация, управлявана от националното ведомство по ИС. Сред продуктите, регистрирани по този закон, са Siège de Liffol, Granit de Bretagne и Porcelaine de Limoges.

С въвеждането на регламента на ЕС до 2 декември 2026 г. съществуващите национални права ще престанат да съществуват. Преди тази дата държавите-членки ще трябва да информират Европейската комисия и EUIPO за всички съществуващи национални имена, които желаят да бъдат признати и регистрирани по новата схема на ЕС.

Важна роля на EUIPO

EUIPO ще бъде органът на ЕС, който ще отговаря за управлението на регистрацията на тези географски означения на равнище ЕС. В регламента се предвижда, че групите производители ще могат да подават заявления за закрила на географски означения за занаятчийски и промишлени продукти. Стандартната процедура за регистрация ще се състои от две фази.

Първият етап ще се проведе от определените компетентни органи на държавите членки и ще включва разглеждане на заявленията и националните производства по възражения.

Ако националният орган вземе положително решение, заявката преминава към втория етап (на Съюза), при който EUIPO извършва проучване, изисква допълнителна информация, ако е необходимо, консултира се с консултативен съвет, ако е необходимо, и провежда процедура по възражение.

Държавите членки могат да поискат да не определят компетентен орган за националната фаза. Ако бъдат одобрени, групите производители от тези държави членки ще могат да подават заявленията си директно в EUIPO (процедура за директна регистрация).

Новата система е отворена и за географски означения от страни извън ЕС.

Системата за регистрация е разработена така, че да бъде справедлива, проста и рентабилна, за да бъде достъпна за производителите и да осигурява правна сигурност.

Освен това EUIPO ще разработи и поддържа няколко ИТ инструмента и решения за управление и популяризиране на географските означения за занаятчийски и промишлени продукти. Сред тях са GIportal (система за електронно подаване и управление), Регистърът на Съюза за географски означения за занаятчийски и промишлени продукти и базата данни GIview (вече налична). Всички решения на EUIPO ще могат да се обжалват пред апелативните състави, а впоследствие и пред Общия съд на ЕС. EUIPO е подготвила и център за географски означения , който предоставя цялата актуална информация за тази нова схема на ЕС.

Подкрепа за занаятчиите и промишлените производители

След като бъде въведена, тази нова инициатива за географско указание ще бъде значителен стимул за производителите на занаятчийски и промишлени продукти. Както и при системата за географски означения за селскостопанските продукти, на производителите ще бъде разрешено да използват официалния символ "защитено географско указание", за да посочат, че продуктът отговаря на спецификациите на съответния продукт. Това ще даде възможност за по-добра видимост на географския произход на продукта и производствените техники. Новият регламент е насочен най-вече към производителите в селските райони и към микро-, малките и средните предприятия, като им предоставя стимул да инвестират в нови продукти, да развиват традиционни умения и да привличат туристи.

Регламентът ще бъде съвместим и с Женевския акт на Лисабонското споразумение за наименованията за произход и географските указания, което влезе в сила на 26 февруари 2020 г. след присъединяването на ЕС на 26 ноември 2019 г. Това споразумение дава възможност за международна регистрация на географски означения, включително географски означения за занаятчийски и промишлени продукти, чрез единна процедура в СОИС, което означава, че производителите от ЕС могат да защитават своите занаятчийски и промишлени продукти и във всички останали страни, подписали споразумението.

Добре дошла стъпка напред

Регламентът е едно от ключовите предложения в рамките на Плана за действие в областта на интелектуалната собственост , приет през ноември 2020 г., в който Европейската комисия за първи път обяви, че ще разгледа възможността за създаване на система за защита на географските означения на занаятчийски и промишлени продукти на равнище ЕС.

След обществена консултация през април 2022 г. Комисията публикува предложение за регламент, което беше прието. Съветът прие общия си подход през декември 2022 г., а Комитетът по правни въпроси на Европейския парламент единодушно прие проект на мандат през март тази година. В резултат на това Съветът на ЕС и Европейският парламент постигнаха политическо споразумение по новия регламент през май 2023 г.

Създаването на закрила на ГО за занаятчийски и промишлени продукти запълва значителен пропуск в закрилата на ИС в Европа. Това ще даде възможност на производителите да предприемат действия срещу незаконното производство или предлагане на пазара на продукти, използващи защитените наименования, и ще даде увереност на потребителите, че купуват истински продукти.

Научете повече за тази нова схема на ЕС за ГИ в Центъра за ГИ.

Source
EUIPO
Image
Pix4free

Tags