КЗП: Бъдете внимателни, когато пазарувате онлайн

Председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова призова потребителите да бъдат внимателни, когато пазаруват в социалните мрежи и платформи заради рисковете, които съществуват при този вид търговия. „Трудно, а в повечето случаи и невъзможно е да се установи кой е търговецът, затова е важно внимателно да се обмисля и проверява всяка онлайн покупка от социалните мрежи и платформи. Ако сте закупили продукт от социалните мрежи има вероятност да не получите стоката, да получите съвсем различни или некачествени продукти, да не можете да върнете покупката и да получите обратно парите си, както и да не можете да предявите рекламация при повреда или несъответствие на продукта, предупреждава КЗП.

В тази връзка КЗП настоятелно препоръчва на потребителите преди да пристъпят към покупка да проверят дали в публичното пространство има достатъчно информация за търговеца и най-вече за контакт с него. Ако търговецът продава единствено във Фейсбук, Инстаграм или други социални мрежи, съществува вероятност той да е недостъпен или труден за откриване от потребителите и контролните органи, казват експертите.

„Проверете внимателно условията на продажбата - гаранциите, че ще получите стоката, която сте поръчали, че ще можете да я върнете и да получите обратно парите си, ако сте платили предварително, както и че имате право на рекламация при повреда или несъответствие на продукта. Поставяйте под съмнение съблазнителните оферти - няма причина една и съща стока да се продава в социалните мрежи на цена, значително по-ниска от обявената във фирмения сайт на търговеца. Рекламираните "маркови" стоки на нереално ниски цени най-вероятно не са истински“, посочва КЗП.

От институцията съветват потребителите да подадат сигнал, ако са установили, или се съмняват за нелоялни търговски практики. Наскоро директорът на Европейския потребителски център в България Соня Спасова предупреди в интервю пред БТА, че при онлайн пазаруването първо трябва да се провери сайтът, защото това, че е на български език, не означава, че търговецът е в България. Купувачите трябва да се уверят, че има няколко варианта за свързване с търговеца - адрес, телефон, имейл. Има случаи, когато търговецът е регистриран извън България и когато клиентът иска да върне стоката, защото не е доволен, се оказва, че разходите за връщането може и да надхвърлят сумата за покупката, посочи Спасова.

Source
БТА
Image
Pickpik