На 15 май 2024 г. в Европейския патентен бюлетин беше публикувано официално съобщение, че професорът по административно право и процес Иван Тодоров получава чрез европейски патент качеството на изобретател за свое изобретение. Става дума за система, при която чорапите на хората не се смъкват до глезена.
Ето какво разказва той за изобретението си пред онлайн изданието Lex.
Проф. Тодоров, аз поне не зная да има български юрист, който еднолично да е изобретил нещо, защитено с европейски патент. Как се насочихте към изобретяването?
Направих го изцяло като хоби. Почти винаги на мен и на моите познати чорапите се смъкваха при носене. Е, замислих се и ми хрумна идея как да направя така, че чорапите да не се смъкват. Направих разработка, оформих я и заявих патента.
Бихте ли разказал малко повече? Първото, което ми хрумва за чорапи, които не се смъкват, е, че сигурно са много стегнати.
Познатият на всички подход е такъв – за да се елиминира възможността чорапите да се изплъзнат, под горния ръб обикновено се изплита еластична лента. В повечето случаи това създава твърде висока компресия, което пречи на нормалното кръвообращение и освен това чорапите пак се смъкват.
Целта на моето изобретение е чорап, който е конструиран така, че да може да се обува без усилия, без да създава прекомерна компресия върху мускулите на крака и да се държи на място на определена височина над глезена. За да не отегчаваме аудиторията, най-общо изобретението постига това чрез поставяне на по-стегнатия участък точно над глезена, с редуване на участъци с контролиран натиск и сдвояване на материята на определено място.
Това звучи като нещо, което изисква познания най-малкото по физика, а и по други точни науки. Изненадващо и определено нетипично за юрист, като добавим и изобретателския момент.
Не точните изчисления, а идеи от практиката ме насочиха към изобретението. Това, че съм възпитаник на Софийската и на Националната природоматематическа гимназия е може би само неголяма част от отговора. А що се отнася до изобретателността, да намериш оптималната юридическа теза за решаване на даден проблем – това стои в основата на адвокатската професия, която практикувам вече над 30 години.
Правото или хобитата Ви привличат повече?
Хобитата по дефиниция са приятни – иначе защо да се занимаваш с тях. Но на мен правото винаги ми е било страст. То въплъщава световния човешки опит и като цяло съдържа правилата на обществото във всяка една сфера на дейност. Правото дава чудесна възможност за съчетаване на богатството на езика с логическото мислене. Красотата на тълкуването е незаменима и засега никой изкуствен интелект не може да отнеме тази човешка дейност.