Какви тъмни модели прилагат сайтовете, за да пазаруваме?

Електронни магазини и приложения прилагат различни похвати

Близо 76% от сайтовете и приложенията, разгледани в мащабно международно проучване, използват поне един тъмен модел, а близо 67% - и повече. Не се съобщава дали тези идентифицирани практики нарушават законите на засегнатите страни. Това показва анализ на 642 уебсайта и мобилни приложения, които предлагат абонаментни услуги от компании от цял свят на различни езици. Проучването е извършено от експерти на ICPEN (Международната мрежа за защита  на потребителите и правоприлагане) и GPEN (Глобалната мрежа за защита на поверителността). В проучването са участвали 26 държави.

Благодарение на използването на такъв тип тъмни модели, потребителите могат да бъдат манипулирани и убеждавани да купуват продукти или услуги или да компроментират своята поверителност. Тези техники могат да насочат хората да предприемат действия, които иначе не биха направили.

Потенциалните тъмни модели, срещани най-често по време на проучването, са практики, които включват скриване или забавяне на разкриването на информация, която може да повлияе на решението за покупка на потребителя, както и намеса в интерфейса. Други техники, които са засечени, са прикриване на важна информация или предварително избиране на опции, които ограничават информацията по начин, който насочва потребителите към вземане на по-благоприятни за бизнеса решения.

Какви тъмни модели съществуват? 

Практиките за укриване на информация е най-често срещаният тъмен модел. Установени са примери на добавяне на нови начисления към цената точно преди да се извърши покупката (известно като капково ценообразуване) или автоматично подновяване на абонамент, след като е изтекъл безплатният пробен период и то без съгласието на потребителя (т.нар. абонаментни капани).

Най-често срещаната практика (при 81% от случаите) е, че потребителят няма възможност да изключи опцията зa автоматично подновяване на абонамента в процеса на първоначалното записване за услугата. Така абонаментите се подновяват автоматично. При 70% от сайтовете и приложенията липсва информация за стъпките за анулиране на абонирането, а при 67% -  няма данни за това до коя дата потребителят трябва да се откаже, преди да бъде таксуван отново.

Намесата в интерфейса е друг тъмен модел, чрез който информацията на сайта е поднесена по такъв начин, че насочва потребителите към вземане на определени  решения, които са по-благоприятни за търговците, отколкото за самите тях. Например  използването на "фалшива йерархия" дава възможност да се представят на по-видно място абонаменти и цени, които са по-изгодни за бизнеса. Друг вариант за въздействие чрез интерфейса е предварителният подбор - по-скъпият или по-дългият абонамент се избират по подразбиране и потребителят трябва задължително да направи нещо, за да промени избора, който е зададен предварително. При всеки пети търговец, който предлага платена и безплатна версия на своя абонамент, маркирането е оставено на избора с цената, а не този, който може да бъде безплатен.

Възпрепятстването е практика да се разубедят потребителите да предприеме определено действие чрез изобразяването му като изключително трудно или досадно. Например процесът по анулиране е по-бавен и по-трудоемък, отколкото плащането на абонамента, или бутонът "затвори" почти не се вижда.
Социалното доказателство също е похват от списъка на тъмните модели. 

Чрез него потребителите се подтикват към вземане на решение въз основа на предполагаемото поведение на други хора. В 21,5% от случаите търговците използват известия за предполагаеми други потребители, за да приканят своите потенциални клиенти да платят абонамента си. Вероятно всеки е попадал на подобни анонси, че "остават само 2" или "още 1 човек купува този продукт", докато разглежда даден електронен магазин.

Source d'information
Европейски потребителски център
Photo
PxHere