Ето как ще изглеждат българските евромонети

Българската народна банка обяви как ще изглеждат българските евромонети. Дизайнът възпроизвежда настоящите символи, изсечени върху българските разменни монети (Мадарски конник – на монети от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента; Св. Иван Рилски – на монета от 1 евро; и Паисий Хилендарски – на монета от 2 евро). Емитиране на евромонетите с българските символи ще започне с приемане на еврото от България за законно платежно средство.

Дизайнът е одобрен от Координационния съвет за подготовка на България за членство в еврозоната, както и от Управителния съвет на БНБ. Двете лица на всяка монета са съответно едно с национален дизайн и едно с европейски. 

За лицето, което се избира от националните страни, има задължителни и незадължителни елементи. Първите включват изобразяване на кръг от 12 звезди, както e върху знамето на ЕС, както и изписване на кирилица на думата „БЪЛГАРИЯ“. На българските евромонети от 2 евро ще има надпис „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“. Незадължителните елементи включват изписване на кирилица на думата „евро“ на монетите от 1 и 2 евро, „стотинка“ и "стотинки" на монетите от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента, както и изписване на годината на въвеждане на еврото в България - „2025“.

За основни елементи на дизайна на националната страна на българските евромонети е възпроизведен дизайнът на настоящите български разменни монети:

Мадарски конник – на монети от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента

Image
1 цент
© БНБ

 

Св. Иван Рилски – на монета от 1 евро

Image
pic
© БНБ

Паисий Хилендарски – на монета от 2 евро

Image
pic
© БНБ

Художествените проекти са изработени от „Монетен двор“ ЕАД. Дизайнът на общите лица на монетите е на Люк Люикс от Белгийския кралски монетен двор. На тях са представени изображения на Европейския съюз или на Европа, които символизират единството на ЕС. 

Художествените проекти предстои да бъдат представени за одобрение от страна на Европейската комисия, Съвета на Европейския съюз и страните членки от еврозоната.

Източник
БНБ, Свободна Европа
Снимка
БНБ