Нереални намаления, изчерпана наличност - кои са "капаните" на Черния петък?

Черният петък е традиция, зародила се в САЩ още през 50-те години, а денят се е превърнал в своеобразен празник на намаленията и евтиното пазаруване. В този ден големите магазини се превръщат в бойно поле – тълпи от хора се блъскат, удрят, обиждат, само и само да вземат те първи стоката с огромно намаление на цената. 

От дълги години обаче тази традиция е излязла далеч извън пределите на Америка и се използва от търговците и в други държави, включително и в България. И въпреки че Черният петък обикновено се отбелязва в края на ноември, то у нас през целия месец "валят" всякакви оферти за намаления. Често обаче тези оферти крият някои "капани", които е добре да избягваме.

"Трябва да внимаваме когато ни изпратят оферта за намаление, защото много често зад това намаление се крие намерението на търговеца да разчисти своите складове от залежали и стари стоки", предупреди Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите".

Добре е да се информираме и за старата цена на промоционалната стока, защото нереалните намаления са другия трик, който търговците използват. "Стоката трябва да е продавана задължително на старата цена поне месец", каза Руменова и поясни, че търговецът е длъжен да посочи и старата и новата цена на етикета или в офертата ако стоката се продава онлайн.

Друго нещо, което трябва да знаем, е какви са точните условия на намалението. "Понякога търговците обявяват, че намаленията ще важат само за онлайн магазините или за точно определена група стоки", допълни експерта.

Не са редки случаите, в които на витрините на големи магазини пише с огромни букви "отстъпки до 70%", но се оказва, че тези отстъпки са само за 3 или 4 от общо 100 артикула. Много често се случва намалената стока да е с изчерпано количество. Тогава търговците ни подканват да купим нещо друго.

Чуйте още съвети в звуковия файл.

Източник
БНР, Радио София
Снимка
Rawpixel