Защо Amazon използва AI за борба с измамите

AI технологиите помагат на компанията в борбата с фалшивите продукти според годишния доклад за сигурността на Amazon

Изкуственият интелект (AI) е впрегнат от Amazon в борбата с измамите, включително в откриването на фалшиви продукти. Това посочва онлайн търговецът в своя пети годишен доклад за защита на партньорските марки, като изтъква, че инвестициите през 2024 г. в тази област са надхвърлили 1 милиард долара, за да подобри предотвратяването на измами. Разбира се, те не са похарчени само за технологии, а и за наемане на хиляди нови служители, учени за машинно обучение и разработчици на софтуер, които да стимулират иновациите в тази сфера.

AI обаче се очертава като критично важна технология, която подпомага защитата на операциите. През 2024 година компанията е използвала AI инструменти, за да подобри своите проактивни контроли, автоматизирайки и мащабирайки защитата на интелектуалната собственост и системите за откриване на фалшификати.

"Проактивните контроли на Amazon блокираха повече от 99% от продуктите в списъците със съмнения за нарушение, преди дадената марка (чийто продукт е фалшифициран) да го открие и докладва, ако изобщо успява", обясняват авторите на доклад от Amazon.

В допълнение компанията пусна в действие интерфейс за програмиране на приложения за Amazon Transparency, "решението за сериализиране на продуктите". Новият API автоматизира процеса за брандовете, с който те да проверяват продуктите си и да проследяват напредъка им във веригата на доставки.

С тази нова функция брандовете, партньори на Amazon, са проверели повече от 2,5 милиарда продуктови единици от 88 000 регистрирани марки по целия свят.

Същевременно Amazon заяви, че през миналата година неговият отдел за борба с фалшификатите е идентифицирал, иззел и унищожил повече от 15 милиона фалшиви продукта по целия свят. предотвратявайки нараняването на клиентите или препродаването им другаде във веригата за доставки на дребно. След създаването през 2020 г. отделът на Amazon за борба с престъпленията с фалшифициране е преследвал повече от 24 000 нарушители чрез съдебни спорове и препращане към правоприлагащите органи.

"Гордеем се с напредъка, който постигнахме в предотвратяването на фалшификати в магазина на Amazon, пише в изявление на компанията. Това изисква значителни иновации и постоянство и не би било възможно без партньорствата, които успяхме да изградим с марки, асоциации, политици, правоприлагащи органи и други."

Според Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост фалшивите стоки нанасят на индустриите в ЕС щети за над 16 милиарда евро годишно. Справянето с предизвикателството на фалшифицирането е глобален приоритет, като фирмите, правителствата и други лидери в индустрията обединяват усилията си за защита на интелектуалната собственост и защита на потребителите. Това заявиха от Amazon през октомври 2024 в Италия на организираната от италианското Министерство на търговията седмица на борбата с фалшификатите. Неговата цел е да информира потребителите, особено младите, за рисковете, свързани с фалшиви стоки.

Инструментът Intellectual Property Accelerator на Amazon е помогнал на повече от 16 000 марки да получат защита на търговска марка, подкрепяйки собственици на бизнес от 36 държави и на 18 езика, чрез мрежа от доверени адвокатски кантори по интелектуална собственост, добавят от компанията.

"Оставаме ангажирани с непрекъснатия напредък и няма да се успокоим, докато не сведем фалшификатите до нула", добавят от компанията.

Source
Капитал
Image
Pixabay