Купуваш евтин компютър – получаваш източена банкова сметка

Неведнъж на потребителите в социалните мрежи се предлагат компютри на изключително ниски цени. Резултатът от покупката обаче е източена банкова сметка, съобщава вестник "Financial Tribune".

Лаптоп за девет лева след като попълниш анкета. Възможно ли е това? Оказва се нова схема за измама, с която да получат достъп до банковата ви информация. 

„Много е вероятно да няма лаптопи за девет лева предвид факта, че стойността на един такъв лаптоп би била в пъти повече. Още повече самата доставка на този лаптоп ще бъде повече от девет лева, така че няма как“, заяви пред БНТ Николай Кръстев, интернет специалист.

За да се предпазят потребителите от новата измама е добре да проверят няколко неща преди да направят онлайн поръчка.

„Хубаво е да гледат домейна. Хубаво е да гледат дали е истински, тъй като много често се правят копия на сайтовете. Пускат привидно същата визия на сайта, но на друг домейн. Трябва да се виждат общите условия - дали има общи условия сайтът. В общите условия упоменат ли е срокът, в който трябва да се връщат продуктите, упоменати ли са за чия сметка, упомената ли е фирмата, която оперира зад сайта“, допълни Николай Кръстев.

Важно е в никакъв случай да не се предоставят лични данни и банкова сметка на непроверени търговци. 

В случай, че все пак се подведете, незабавно се обърнете към органите на реда.

През август 2023 г. се появи и друга примамлива оферта, в която се предлагаха лаптопи за 4 лв., защото уж били с повредени опаковки, коментира вестник "Сега".

"В склада на Amazon в София стана инцидент, при който бяха повредени транспортните кутии с партида лаптопи Lenovo. Amazon организира промоция и ги предлага на жителите на България само за 4 лева. За да поръчате лаптоп Lenovo за 4 лева, влезте в сайта и попълнете формуляра", гласи текстът на обявата, придружен с огромна снимка на лаптопи и набиващата се на очи нищожна цена.

За по-голяма убедителност под публикацията има купища фалшиви коментари на уж доволни печеливши, някои от които даже са се снимали с лаптопи. 

Измамата продължава след кликването върху линка, който отваря нова страница. Там вече, за да е пълна илюзията за печалба, трябва да се отговори на три въпроса. След това започва игра с кутии, като от три опита потребителят трябва да открие в една от тях лаптоп. Разбира се, върху която и кутия да се щракне от нея изскача лаптоп и съобщение: "Поздравления! Вие спечелихте". 

И след това идва ред да се попълнят данните за доставка на лаптопа. Финалната част е да се заплатят 4 лв., като, разбира се, трябва да се впишат всички необходими данни от банковата карта, включително и три цифреният код за плащания. Оттук-нататък няма никакви проблеми сметката на полакомилите се за евтин лаптоп да бъдат източени до стотинка, без след това да може да се проследи пътят на парите. 

„В случай на измама и наистина на търговец, който няма как да бъде намерен от нас, потребителите могат да се обърнат към полицията или към ГДБОП в случай на съмнения за измама“, каза още Соня Спасова, директор Европейски потребителски център, припомнят от вестник "Financial Тribune".

Специалисти по киберсигурност нееднократно предупреждават през годините да не се предоставят лични и банкови данни на непроверени сайтове, но подобен род измами продължават да процъфтяват, коментира вестник "Сега".

Source d'information
вестник "Financial Тribune", вестник "Сега"
Photo
©Freepik