От българи, в България: Как ALIENO създава хиперелектромобил с 5221 конски сили

Представете си електрически автомобил с 5221 конски сили, който може да развие 450 км/ч. Сега си представете този електромобил да се произвежда от българи, в България. А сега – неговият роден дом да е малко селце в Родопите.

Това не е фантазия. Това е ALIENO – визията за света на хиперавтомобилите с електрическо задвижване на технологичния предприемач Ахмед Мерчев, която придобива физически очертания с всеки изминал ден и е напът съвсем скоро да се превърне в реалност.

Технологичният предприемач Ахмед Мерчев излиза на бизнес сцената у нас през 2002 г., като основните му занимания са насочени към сферата на роботиката и електрониката. През годините неговите компании разработват различни технологии като електромотори, контролери, софтуер за специализирани роботи, а през 2015 г. бизнесът му вече е набрал достатъчно голяма скорост, за да реши да сбъдне една своя стара мечта – да си купи Lamborghini.

Но предвид това, че е фен на електрическото задвижване, се оказва, че няма подходящ модел, който да отговаря на неговите изисквания. След като в началото обмисля да стане горд собственик на Lamborghini с двигател с вътрешно горене и да го преработи в електромобил, той в крайна сметка се спира на друг вариант.

„По това време електромобилите не бяха развити на това ниво, на което ги познаваме днес. Започнах да проучвам пазара по няколко критерия – да има дизайн на Lamborghini, да е с електрическо задвижване, да има активна аеродинамика и да има изкуствен интелект. Оказа се, че няма такава кола на пазара и така се роди идеята за ALIENO”, разказва ми Ахмед Мерчев.

Първоначално предприемачът обмисля да направи само една кола за себе си, но в крайна сметка идеята се развива до изграждането на цялостен бранд за разработка и производство на електрически хиперколи – от българи, в България.

От самото начало това, към което се стреми ALIENO като бранд, е създаването на електрическа кола с възможно най-върховите параметри, както и да се превърне в глобален лидер в този високотехнологичен сегмент. В преследване на тази цел компанията разработва две моделни линии хиперелектромобили –  ARCANUM и UNUM, които разполагат с от 12 до 24 електромотора, конструкция от карбон-кевлар, специална батерия, позволяваща постигането на максимална мощност. Върховата модификация на ALIENO ще бъде с 5221 конски сили, батерия до 180 киловатчаса, въртящ момент до 8880 нютонметра и проектна скорост над 450 км/ч.

Екипът на ALIENO не се стреми да бъде производител на масови модели, който доставя стотици хиляди електромобила годишно. Напротив, целта е да се създават малки серии с върхови параметри, които са много скъпи и като производство, и като крайна цена. В началото компанията иска да произвежда до 10 коли на година, а впоследствие да разшири капацитета си до 100, като най-достъпните версии ще са от порядъка на 400 хил. лева, а най-скъпите ще достигат умопомрачителните 4 млн. евро.

Ако всичко това ви се струва амбициозно, то е хубаво да знаете, че превръщането на Туховища в сърце на индустрията на хиперелектромобилите далеч не е края на пътя за Ахмед Мерчев. Следващата му цел е фабриката в полите на Родопите да започне да произвежда хуманоидни роботи и компоненти за космическата индустрия, „а защо не в даден момент и космически апарати“.

„Ако целта беше Ахмед да си има електрическа хиперкола, още през 2015 г. можех да си купя Lamborghini и да го преработя. Тогава всичко щеше да приключи за много малко пари в рамките на година. Но моята идея е да изградим производство и да създадем екип. Искаме да привличаме консултанти от чужбина, от най-големите брандове, да плащаме за тази услуга, те да обучават българи и всичко това като знание и умения да остане в България и да се развива на местно ниво“, обобщава с усмивка основателят на ALIENO.

Sursa
Иван Гайдаров, Profit
Fotografie
ALIENO

Etichete