Мебелите с приоритет в регламента за устойчиви продукти, готов ли е бизнесът?

Нови правила за екодизайн за почти всички продукти на пазара на ЕС влязоха в сила от 18 юли тази година, а мебелите са отбелязани с приоритет. Стоките трябва да бъдат енергийно ефективни, издръжливи, поправими и рециклируеми, наред с още други екологични характеристики. Регламентът за екодизайн за устойчиви продукти (ESPR) е насочен към повишаване на устойчивостта на продуктите на пазара. Той разширява обхвата на съществуващата Директива за екодизайн, като обхваща почти всички физически стоки и има за цел да подобри кръговия цикъл, енергийните характеристики и екологичната устойчивост.

Защо е важно?

Екодизайнът интегрира екологични изисквания във всеки етап от разработването на продукта. В свят, който все повече изисква ефективни и устойчиви продукти, се смята, че този подход е от решаващо значение за намаляване на вредните емисии и намаляване на потреблението на енергия и ресурси.

Нови правила за екодизайн за почти всички продукти на пазара на ЕС влязоха в сила от 18 юли тази година, а мебелите са отбелязани с приоритет. Стоките трябва да бъдат енергийно ефективни, издръжливи, поправими и рециклируеми, наред с още други екологични характеристики. Регламентът за екодизайн за устойчиви продукти (ESPR) е насочен към повишаване на устойчивостта на продуктите на пазара. Той разширява обхвата на съществуващата Директива за екодизайн, като обхваща почти всички физически стоки и има за цел да подобри кръговия цикъл, енергийните характеристики и екологичната устойчивост.

Разширяване на въздействието

ЕС има традиции в насърчаването на енергийната ефективност, вече са въведени и познати енергийни етикети върху домакинските уреди. Новият регламент обаче отива по-далеч, като изисква продуктите да показват една или повече от следните характеристики за устойчивост: намалено потребление на енергия, удължен експлоатационен срок, лесно поправяне, опростено разглобяване за повторна употреба, по-малко опасни вещества, по-добра възможност за рециклиране, увеличено съдържание на рециклирани материали, по-нисък въглероден отпечатък през целия жизнен цикъл.

Екологичната устойчивост реално е замислена като нещо повече от енергийна ефективност и на практика има за цел да гарантира, че продуктите се проектират с оглед на целия им удължен жизнен цикъл.

Специфични изисквания към продуктите

Съгласно новия ESPR регламент продуктите трябва да бъдат проектирани с оглед на устойчивостта им. Това включва повишаване на тяхната издръжливост, възможност за ремонт, както и подобряване на ресурсната ефективност и рециклируемостта.

В регламента обаче не са разписани конкретни изисквания. Като първа стъпка ще бъде разработен план, в който ще бъдат посочени приоритетните продуктови групи за екопроектиране. В първия такъв делегиран акт, който трябва да бъде приет до 19 април 2025 г. Комисията ще определи като приоритетни определени продуктови групи (включително желязо, стомана, алуминий, текстил, мебели, гуми, детергенти, бои, смазочни материали и химикали).

Цифров паспорт

За първи път регламентът въвежда цифров паспорт, който ще има за цел да предоставя информация за екологичната устойчивост на продуктите, пуснати на единния пазар. Той става задължителен за всички стоки, регулирани от ESPR. В  него  ще се съхранява подробна и актуална информация за екологичните характеристики на всеки продукт, включително за производствения процес, използваните материали, енергийната ефективност и насоките за изхвърляне. Целта е  да се повиши прозрачността и да се даде възможност на потребителите да вземат по-информирани решения за покупка въз основа на данните за устойчивост.

Забрана на отпадъците

От 2026 г. регламентът въвежда забрана за унищожаване на непродадени текстилни изделия и обувки, която е задължителна за всички страни членки. Компаниите, които унищожават непродадени стоки – с изключение на облекла, аксесоари за облекло и обувки, за които се прилага забрана за унищожаване – ще бъдат задължени да докладват ежегодно за количествата изхвърлени продукти и свързаните с тях причини. В случай на нарушения държавите членки ще определят санкциите.

Правилата по веригата на доставка

Новите правила са насочени предимно към производителите, които са отговорни за проектирането и производството на стоки, отговарящи на изискванията на ESPR, включително на критериите за устойчивост и рециклируемост. Производителите трябва тепърва да се подготвят, като проведат процедури за оценка на съответствието и да изготвят необходимата техническа документация, преди да пуснат на пазара или в експлоатация продукт, който подлежи на изискванията за екодизайн.

Отговорността за спазването на изискванията се прехвърля и в следващите етапи по веригата на доставки. Вносителите например трябва да гарантират, че продуктите, които  импортират в ЕС, отговарят на новите разпоредби. От дистрибуторите и търговците на дребно също се изисква да проверяват съответствието на продуктите, които продават, включително правилното етикетиране и спазването на стандартите за устойчивост, определени от ESPR.

EFIC

“Когато се създават изисквания за екодизайн, трябва да се има предвид, че изделията в мебелното производство са разнообразни по вид и вложени материали.  Поради това делегираният акт, засягащ  мебелните продукти, трябва да позволява разнообразие от съответните изисквания, като се съсредоточава върху намаления екологичен и климатичен отпечатък. Те трябва да се определят чрез цялостен подход и от гледна точка на жизнения цикъл”, се коментира в официална позиция на Европейската конфедерация на мебелната индустрия (EFIC). “Важно е да осигури и конкурентоспособностна ЕС и индустрията на ЕС в световен мащаб на фона на съществуващо геополитическо напрежение и периоди на икономически спадове. Трябва също така да се намалят и регулаторните пречки и административната тежест и да се гарантиране на това, че политиките на ЕС са приложими в конкретната страна”, се казва още в позицията на EFIC. Добре е да се осигури и възможност за гъвкавост спрямо малките и средни предприятия, за да могат те да се адаптират към законодателството за кръговата икономика, да прилагат иновации и да изпълняват Зелената сделка.

Sursa
ESG News
Fotografie
PxHere