Но какво е upcycling? Това е начин за удължаване на живота на стоките, като нещо, което вече е произведено, но е остаряло или състоянието му се е влошило, бъде подобрено като дизайн или функционалност. Тази практика достигна истинския си разцвет по време на пандемията от COVID-19. Тогава множество дизайнери или просто сръчни хора се заеха да преработят стари модни артикули, които притежават, за да ги предложат за повторна продажба.
Думата upcycling е вариант на думата рециклиране. Рециклирането се прави по два начина. Единият е съставните части на оригиналите да се използват като материал за нови продукти. С тази техника се създават нови аксесоари, в които се включват като елементи с известни лога. И можете да сдобиете с обеци или колие, направени с копчета от стари луксозни дрехи или парчета от дизайнерски чанти. Другият е към оригинален продукт да се добавят нови елементи, които променят цялостната им визия. Те могат да бъдат индивидуални за всеки клиент.
Заплахата за нарушаване на интелектуалната собственост идва от използването на елементи от съществуващи продукти. Тъй като тези стоки са защитени с права на интелектуална собственост, практиката upcycling може да наруши тези права. Исковете на собствениците на търговски марки се решават случай по случай. Основни въпроси, които и потребители, и търговци задават, са трябва ли собствениците на марки и на правата да забраняват upcycling като нарушение, вместо да го стимулират в подкрепа на кръговата икономика и устойчивостта? Трябва ли да бъдат забранени upcycle продуктите на основание объркване на потребителите, което е малко вероятно или трябва да бъдат разрешени на основание вече изчерпани права? По- важен ли е общественият интерес в подкрепа на кръговата икономика?
Тъй като околната среда става все по-важен аспект за потребителите, вниманието се пренасочва към това как правата на интелектуална собственост да насърчават устойчивостта и намаляването на отпадъците без притежателите на търговски марки да губят защитата на своите изключителни права.